Реформа освіти та науки

Світ швидко змінюється. Щоб бути у ньому конкурентоздатним, треба постійно вчитися. Для цього в країні має бути гнучка і сучасна система освіти. мають використовуватися прогресивні підходи до навчання. Чи такою освіта є в Україні? Поки, ні. Держава довгими роками вкладала мільярди гривень в освітню галузь, при цьому, не реформуючи її. Як наслідок – діти вчилися у старих школах на застарілому обладнанні, у селах рівень освіти стрімко знижувався, система професійної освіти не відповідала потребам ринку праці, а вища освіта віддалялася від реалій сучасного світу.

Саме тому Уряд Гройсмана впроваджує реформу, головна мета якої – нова якість освіти на всіх рівнях: від початкової школи – до вищих навчальних закладів.

Завдяки новому закону «Про освіту» Уряд має змогу робити масштабні зміни в галузі.

У 2016 році Уряд затвердив концепцію «Нової української школи. А з 1 вересня 2018 року 448,6 тис. першокласників розпочали навчання за новим державним стандартам та новими програмами. Підготовлено 2,1 тис. тренерів-педагогів.105,7 тис. педагогічних працівників працюють за новими методиками.

Для шкіл держава почала закуповувати сучасне обладнання, нові меблі, дидактичні матеріали, шкільні автобуси.

Завдяки децентралізації повноважень, до реформування середньої освіти долучилися і органи місцевого самоврядування, вкладають чимало грошей у ремонти, обладнання, підвезення учнів та утримання шкіл.

В Україні створено вже близько 800 опорних закладів загальної середньої освіти та понад 1300 їх філій. Цей механізм дозволив громадам оптимізувати заклади середньої освіти і підвищити якість навчання для сільських школярів.

Завдяки державній підтримці громади закупили понад 1300 автобусів для підвезення школярів.

У 2018 році Уряд взявся також за розв’язання проблеми булінгу в школах. Тепер школярі та вчителі захищені спеціальним законом про протидію цькуванню.

З 2015 по 2018 рік в країні втричі скоротилася черга в дитячі садочки – з 96 тисяч до 33 тисяч дітей.

Заклади професійно-технічної освіти перепрофілюються під умови ринку праці. На їх базі створено 100 навчально-практичних центрів галузевого спрямування. До організації професійно-практичної підготовки залучено понад 800 роботодавців.

З 1 вересня 2018 року у 198 закладах професійно-технічної освіти запроваджено елементи дуальної форми навчання, за 114 монопрофесіями навчається 7175 учнів.

Змінюються і стандарти вищої освіти. Уряд затвердив вже 55 нових стандартів, які передбачають розвиток компетенцій, а не просто знань. Діє система зовнішнього контролю якості вищої освіти.

У 1,6 рази - до 94 млн грн - збільшився обсяг фінансової підтримки наукових та стипендіальних програм для молодих вчених. Розширено доступ до міжнародних електронних наукових баз даних.

Продовження цих та інших урядових ініціатив змінить систему освіти в Україні. В її основі буде не отримання документів про закінчення школи, вузу, одержання наукового знання. Головним стане підготовка кожної людини до викликів сучасного світу, розвиток її талантів, фізичних та інтелектуальних здібностей, формування цінностей і компетенцій, необхідних для успішної самореалізації.