Реформа енергетичного сектору

Україна усе ще залежна від імпортних енергоресурсів, рівень енергоефективності у нас залишається дуже низьким, енергетична інфраструктура зношена. Довгі роки про реформу енергетичного сектору лише говорили. У політиків-популістів ціни на енергоресурси, підвищення власного видобутку газу та виробництва електроенергії завжди були головними темами. А тим часом галузь монополізувалася, система субсидій вимивала величезні кошти з державного бюджету, не давала змоги модернізувати мережі, впроваджувати нові технології.

Уряд Гройсмана взявся наводити лад в енергетичному секторі – почав демонополізацію, створив конкуренцію, залучив інвесторів.

Україна вже четвертий рік поспіль обходиться без закупівлі газу в Росії. Ми імпортуємо паливо з країн ЄС. Маємо 18 європейських компаній-постачальників.

Крім того, щороку збільшується власний видобуток газу. У 2018 році він склав 21 млрд куб м. Це на 500 млн куб. м більше, ніж у 2017.

У 2018 році Україна збільшила також власний видобуток нафти з газовим конденсатом до 2,15 млн тонн (на 3%).

У 2018 році Уряд скасував непрозорий механізм видачі спецдозволів на користування надрами. Тепер, щоб отримати ліцензію на розробку родовищ та видобуток копалин, треба перемогти у відкритому аукціоні. Перший такий аукціон відбувся у жовтні 2018 року. Загалом виставлених ділянок вже 30. Прогнозна вартість дозволів на них – 1,5 млрд грн. У 2019 році ліцензії на аукціони планують виставляти через систему Prozorro.

За останні роки значно зменшилась залежність українських АЕС від російського ядерного палива. Якщо у 2016 році залежність становила 85%, то на зараз - 54% Співпраця з альтернативним постачальником палива триватиме і надалі.

Зусиллями Уряду неподалік Чорнобильської АЕС у співпраці з американською компанією Holtec International триває спорудження Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Реалізація цього проекту дасть змогу Україні відмовитися від вивезення використаного ядерного палива до Росії, яке щороку обходиться державному бюджету приблизно у $200 мільйонів.

Останніми роками в Україні стабільно зростає відсоток електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел. У 2018 році було введено 742,5 МВт нових «зелених» потужностей, а частка «зеленої» енергетики в енергобалансі країни склала 2%. До 2020 року ця частка має складати 11 %.

У 2019 році Уряд продовжив програму «теплих кредитів», а також запустив фонд енергоефективності, на який у держбюджеті передбачено 1,6 млрд грн. Також до наповнення Фонду долучилися міжнародні партнери. Гроші з Фонду мають піти на заходи зі зменшення споживання енергоресурсів та підвищення якості надання послуг.

Уряд прийняв базовий галузевий документ – Енергетичну стратегію України на період до 2035 року. Стратегія передбачає три етапи перетворення енергетичної галузі України:

  1. формування нормативно-правової бази (до 2020 року);
  2. перехід до оптимізації та інноваційного розвитку енергетичної інфраструктури (до 2025 року);
  3. забезпечення сталого розвитку галузі (до 2035 року).

Отже Уряд Гройсмана зробив перші важливі кроки до розвитку енергетичного сектору. Але задавненість проблем, їх масштаб та політична чутливість дуже гальмували зміни. Тому попереду – ще багато непростих та відповідальних рішень, серед яких впровадження повноцінного ринку газу та електроенергії.