Розвиток фермерства та кооперації

Аграрний сектор дуже важливий для України, він забезпечує 12% ВВП і близько 40% валютних надходжень від експорту.

Найбільший потенціал для розвитку аграрного сектору - це малий та середній бізнес в селі.

В Україні понад 33 тис. фермерських господарств. Це більш як 70% від загальної кількості сільськогосподарських підприємств. Однак фермерам часто бракує власних грошей, а вартість кредитів надто висока. Тому у них часто не найкраща техніка, мало добрив та сучасних засобів захисту рослин, а звідси – менша врожайність, у порівнянні з великими підприємствами. Як наслідок, частка фермерських господарств у загальній структурі виробництва сільгосппродукції є незначною - 6-8% на рік.

Щоб змінити цю ситуацію, Уряд Гройсмана прийняв і почав реалізовувати Концепцію розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018–2020 роки.

Вона спрямована на підтримку фермерських господарств із площею не більше 100 гектарів. На це в державному бюджеті на 2018 рік Уряд передбачив безпрецедентну суму – один мільярд гривень. Їх спрямували на здешевлення кредитів та страхових платежів для фермерів, часткову компенсацію витрат на купівлю сільськогосподарської техніки та обладнання, розвиток фермерських кооперативів тощо.

Урядові програми підтримки фермерів:

  • Дотація на утримання корів - 1500 гривень на голову.
  • Відшкодування 50% на купівлю племінних тварин.
  • Компенсація до 25 % кредитних коштів на будівництво тваринницьких комплексів.
  • Відшкодування 40% від вартості придбаної техніки та обладнання.
  • Компенсація 80% вартості насіння та саджанців.

7554 фермерські господарства скористалися цією державною підтримкою.

Уряд планує, що реалізація концепції дозволить збільшити кількість фермерських господарств та створити до 500 тис. нових робочих місць замість теперішніх 100 тис. Частка фермерських господарств у валовому виробництві сільськогосподарської продукції має зрости до 12% на рік.

Завдяки технічному переобладнанню збільшиться загальна ефективність фермерських господарств. А стимулювання сільськогосподарської кооперації дасть новий імпульс для розвитку переробки сировини в Україні, а не за її межами.

Щороку планується створювати 15 нових об’єктів із первинної переробки сільгосппродукції, а також 40-50 нових кооперативів, утворених фермерами самостійно або спільно з членами особистих селянських господарств. Кооперація з іншими дрібними та середніми виробниками також дозволить фермерам підвищити рентабельність їхньої діяльності, вийти на нові ринки збуту та збільшити обсяг виторгу в іноземній валюті від експорту сільгосппродукції.

Крім того, щоб підвищити статус українського фермера, з 2018 року Уряд запровадив щорічне професійне свято - День фермера, який святкують 19 червня.